WhatsApp Image 2019-10-18 at 13.54.23 (1)Weekendul baschetbalistic debuteaza in aceasta seara de la ora 20.00 la Olimpia cu derbiul  din Liga nationala  care imparte lumea baschetbalistica ploiesteana in doua, CSM contra CSU. O palida consolare fata de ce a vazut templul baschetului ploiestean in acest inceput de secol.

Meciurile zilei se disputa la Blejoi. De la ora 9.30 in cocheta sala polivalenta din localitate vor incepe meciurile etapei 4 din CN U13M, grupa A1.WhatsApp Image 2019-11-14 at 16.12.35 Acolo se vor infrunta in proportie covarsitoare ploiesteni, de la jucatori, antrenori, probabil si arbitrii. Clasamentul se prezinta in felul urmator:

Clasament Grupele A si B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total
1 ABC Lynx Ploiesti 3 9 9 21
2 ACS Dan Dacian – Portocaliu Bucuresti 3 9 9 21
3 ABC Laguna Bucuresti 3 8 8 19
4 ABC Leii Bucuresti 3 8 7 18
5 ABC Shooting Star Buftea 2 7 8 17
6 ACS Academia de Baschet Phoenix Galati 3 7 7 17
7 ACS 4 Sports – Agronomia Bucuresti 3 7 6 16
8 ACS Baller Bucuresti 2 7 7 16
9 CSS Ploiesti 3 6 7 16
10 ACS Playball Bucuresti 3 6 5 14
11 ACSB Soimii Albi Bucuresti 2 5 6 13
12 CSA Axiopolis Sport Cernavoda 2 5 5 12
13 CSS Targoviste 3 5 4 12
14 ACS MC Ball Mangalia 3 5 3 11
15 CS Dinamo CSS nr.6 Bucuresti 2 4 5 11
16 ACS Primo Megaball Pitesti 2 4 4 10
17 CS Magic Champions Bucuresti 1 3 5 9
18 BC Slam – Alb Bucuresti 2 3 3 8
19 ACS Deceneu Tulcea 1 3 3 7
20 ACS Cuza Pirates Braila 2 3 1 6
21 ACS Dan Dacian – Negru Bucuresti 1 2 2 5
22 CS Phoenix Constanta 1 2 2 5
23 CSO Voluntari 1 1 3 5
24 AS BC Fan Baschet Otopeni 1 1 1 3
25 BC Slam – Rosu Bucuresti 1 1 1 3
26 CSS Focsani 1 1 1 3

Bc Lynx se sfla intr-o pozitie confortabila de lider in Grupele A si B, alaturi de Dan Dacian, in vreme ce Laguna a aratat ca este o echipa solida (cu o generatie 2008 exceptionala) si poate prinde locul 4, ultimul ce o poate duce la turneul final. Css se afla pe locul 9 si risca sa vada Turneul final din tribuna sau de la televizor.Tripla se deschide la ora 9.30 cu Css Ploiesti – Laguna Bucuresti, continua cu BC Lynx- Laguna Bucuresti de la ora 12.00 si se incheie cu derbiul asteptat de atata timp, BC Lynx-Css Ploiesti.Ultimul meci se va disputa in jurul orelor 14.30-15.00, in functie de optiunile cluburilor.

Urmeaza turneul de U16M, cu doua meciuri sambata si 4 duminica, la Blejoi venind nimeni alta decat campioana ubt cluj-napoca.

WhatsApp Image 2019-11-13 at 12.25.52La sala Olimpia din Ploiesti,  se disputa meciurile categoriei U16M, grupa C-A. Css Ploiesti va evolua dupa urmatorul program:

1 2019-11-22 16:30 CSM Targu Mures   CSS Ploiesti Olimpia Ploiesti
2 2019-11-23 13:00 CSS Ploiesti   CSS Nr 4 Bucuresti Olimpia Ploiesti
3 2019-11-23 19:30 CSS Targoviste   CSS Ploiesti Olimpia Ploiesti

in cadrul aceleasi categoii U16M, o alta echipa din Ploiesti joaca in grupa JB, la Buftea:

1 2019-11-23 11:30 ABC Shooting Stars Buftea   ABC T-Pack Ploiesti Liceul Dumitru Dumitrescu Buftea
2 2019-11-23 17:00 ABC T-Pack Ploiesti   CS Steaua Magic Bucuresti Liceul Dumitru Dumitrescu Buftea
3 2019-11-24 10:30 ABC T-Pack Ploiesti   ACS Dan Dacian Bucuresti Liceul Dumitru Dumitrescu Buftea

In acelasi timp, in Bucuresti continua meciurile din municipalul bucurestean, precum si etapa a doua a programului PerformBaschet al federatiei, pentru categoria U14, sportivi nascuti in 2006. La aceasta categorie, fetele de la CSM Ploiesti trimit un contingent de 5 jucatoare . Informatii mai multe despre program pe site-ul FRB:

https://www.frbaschet.ro/stiri/stiri/selectia-din-cadrul-performbaschet-continua-si-in-acest-week-end-in-centrele-regionale-0

Le dorim succes tuturor echipelor !