Victorie pentru fetele de la CSS Ploiesti in finala.Dupa un meci electrizant, fetele noastre s-au impus  cu scorul de 20-19. 9-2 dupa primul sfert,13-7 la pauza, 15-9 dupa al treilea sfert. IMG_8931In ultimul sfert ambele echipe au mers cap la cap, pana la scorul de 18 egal.Cu 20 de secunde inainte de final, Alexandra inscrie si preluam conducerea. Pe ultimul atac Olimpia obtine doua aruncari libere si se termina meciul. La libere, Yoyo, o inscrie pe prima si o rateaza pe a doua, trimitand trofeul la Ploiesti. IMG_8938Si la performante individuale fetele noastre au fost la inaltime. Ana a fost desemnata cea mai buna marcatoare a turneului, Sara MVP turneului.IMG_8928 (2)

Asa cum va informam, la aceasta competitie, ca si la multe altele similare, au participat si mai multe echipe de la ClubIMG_8926ul sportiv Margina din Judetul Timis. Activitatea acestui club se leaga de pasiunile pentru sport ale profesorului de matematica Domnul Simionescu, precum si a Doamnei directoare de la scoala din comuna.Pentru a participa la aceasta competitie, copiii au fost cu colindul in comuna de Craciun, adunand bani pentru achitarea participarii.Este de admirat cum o comuna cu 1000 de locuitori reuseste sa sustina sportul pentru copiii din localitate si sa participe cu trei echipe la aceasta competitie.I-am vazut si anul trecut la Mangalia, i-am vazut si la Brasov si cu siguranta ii vom vedea la foarte multe competitii.Respectul nostru, Domnule Simionescu!

La Targu Mures , echipa Ploiesti Carefour Basketball a fost depIMG_8937asita in finala mica de Dan Dacian, scor 32-21.