Masculin: Au fost validate pentru inscriere un numar de 49 echipe, repartizate in faza preliminara in 16 grupe de 3 echipe si 1 grupa de 1 echipa. Imperecherea se face pe verticala intre grupele cu aceeasi litera si pe orizontala intre grupele A si B si intre grupele C si D.

Dupa etapa 1, preliminara, echipele se califica in faza urmatoare astfel: – Cele mai bune 6 locuri 1 pe regiune se califica in grupe de 3 echipe (A1 si B1, C1 si D1) (grupele se completeaza in functie de clasamentul comparativ intre locurile 1) – locurile 1 ramase si cele mai bune 4 locuri 2 pe regiune se califica in grupe de 3 echipe (A2 si B2, C2 si D2) (grupele se completeaza in functie de clasamentul comparativ intre locurile 2) – locurile 2 ramase si cele mai bune 2 locuri 3 pe regiune se califica in grupe de 3 echipe (A3 si B3, C3 si D3) (grupele se completeaza in functie de clasamentul comparativ intre locurile 3) – locurile 3 ramase pe regiune se califica in grupe de 3 echipe (A4,A5 si B4, C4 si D4) (grupele se completeaza in functie de clasamentul comparativ intre locurile 3)

Dupa etapele 2,4,6,8 calificarea in regiune se face dupa cum urmeaza: – locurile 1 din grupele A1, B1, C1, D1 raman pe loc – locurile 2 din grupele A1 si B1 si din grupele C1 si D1 fac schimb de grupe (se incruciseaza) – locurile 3 din grupele A1, B1, C1, D1 retrogradeaza in grupele A2, B2, C2, D2 – locurile 1 din grupele A2, B2, C2, D2 promoveaza in grupele A1, B1, C1, D1 – locurile 2 din grupele A2 si B2 si din grupele C2 si D2 fac schimb de grupe (se incruciseaza) – locurile 3 din grupele A2, B2, C2, D2 retrogradeaza in grupele A3, B3, C3, D3 – locurile 1 din grupele A3, B3, C3, D3 promoveaza in grupele A2, B2, C2, D2 – locurile 2 din grupele A3 si B3 si din grupele C3 si D3 fac schimb de grupe (se incruciseaza) – locurile 3 din grupele A3, B3, C3, D3 retrogradeaza in grupele A4, B4, C4, D4 – locurile 1 din grupele A4, B4, C4, D4 promoveaza in grupele A3, B3, C3, D3 – locurile 2 din grupele A4 si B4 si din grupele C4 si D4 fac schimb de grupe (se incruciseaza) – locurile 3 din grupele B4, C4, D4 raman pe loc – locul 3 din grupa A4 retrogradeaza in A5 – locul 1 din grupa A5 promoveaza in A4

Dupa etapele 3,5,7,9 calificarea in regiune se face dupa cum urmeaza: – locurile 1 din grupele A1, B1, C1, D1 raman pe loc – locurile 2 din grupele A1 si B1 si din grupele C1 si D1 fac schimb de grupe (se incruciseaza) – locurile 3 din grupele A1, B1, C1, D1 retrogradeaza incrucisat in grupele B2, A2, D2, C2 – locurile 1 din grupele A2, B2, C2, D2 promoveaza incrucisat in grupele B1, A1, D1, C1 – locurile 2 din grupele A2 si B2 si din grupele C2 si D2 fac schimb de grupe (se incruciseaza) – locurile 3 din grupele A2, B2, C2, D2 retrogradeaza incrucisat in grupele B3, A3, D3, C3 – locurile 1 din grupele A3, B3, C3, D3 promoveaza incrucisat in grupele B2, A2, D2, C2 – locurile 2 din grupele A3 si B3 si din grupele C3 si D3 fac schimb de grupe (se incruciseaza) – locurile 3 din grupele A3, B3, C3, D3 retrogradeaza incrucisat in grupele B4, A4, D4, C4 – locurile 1 din grupele A4, B4, C4, D4 promoveaza incrucisat in grupele B3, A3, D3, C3 – locurile 2 din grupele A4 si B4 si din grupele C4 si D4 fac schimb de grupe (se incruciseaza) – locurile 3 din grupele A4, C4, D4 raman pe loc – locul 3 din grupa B4 retrogradeaza in A5 – locul 1 din grupa A5 promoveaza in B4

Dupa disputarea a 10 etape, se califica la Turneul Final echipele clasate pe primele 4 locuri din clasamentul general al Grupelor A si B si echipele clasate pe primele 4 locuri din clasamentul general al Grupelor C si D.

Pentru a respecta criteriul valoric, in urma clasamentelor grupelor, dupa fiecare etapa, echipele vor fii punctate dupa cum urmeaza:

– dupa etapa 1:

▪ echipele clasate pe locurile 1 – 3 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 2 – 2 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 2 in grupele A2, B2, C2, D2 – 6 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 3 in grupele A2, B2, C2, D2 – 5 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 1 in grupele A3, B3, C3, D3 – 5 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 2 in grupele A3, B3, C3, D3 – 4 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 3 in grupele A3, B3, C3, D3 – 3 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 1 in grupele A4, B4, C4 – 3 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 2 in grupele A4, B4 – 2 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 3 in grupele A4, B4 – 1 punct

Turneu Final: se desfasoara sub forma de turneu, 8 echipe impartite in 2 grupe ce joaca in sistem “round robin”. Locurile 1 si 2 vor juca incrucisat semifinale; perdantele semifinalelor vor juca finala mica, iar castigatoarele semifinalelor vor juca finala mare. Fiecare echipa va avea programat cate un joc pe zi. Castigatoarea finalei stabileste campioana U14 Masculin.

Feminin: Au fost validate pentru inscriere un numar de 17 echipe, repartizate in 5 grupe de 3 echipe si 2 grupe de 1 echipa. Imperecherea se face pe verticala intre grupele cu aceeasi litera si pe orizontala intre grupele A si B.

Dupa etapa 1, preliminara, echipele se califica in faza urmatoare astfel: – locurile 1 pe regiune se califica in grupe de 3 echipe (A1 si B1) (grupele se completeaza in functie de clasamentul comparativ intre locurile 1) – locurile 2 pe regiune se califica in grupe de 3 echipe (A2 si B2) (grupele se completeaza in functie de clasamentul comparativ intre locurile 2) – locurile 3 pe regiune se califica in grupe de 3 echipe (A3,A4 si B3) (grupele se completeaza in functie de clasamentul comparativ intre locurile 3)

Dupa etapele 2,4,6,8 calificarea in regiune se face dupa cum urmeaza: – locurile 1 din grupele A1, B1 raman pe loc – locurile 2 din grupele A1 si B1 fac schimb de grupe (se incruciseaza) – locurile 3 din grupele A1, B1 retrogradeaza in grupele A2, B2 – locurile 1 din grupele A2, B2 promoveaza in grupele A1, B1 – locurile 2 din grupele A2 si B2 fac schimb de grupe (se incruciseaza) – locurile 3 din grupele A2, B2 retrogradeaza in grupele A3, B3 – locurile 1 din grupele A3, B3 promoveaza in grupele A2, B2 – locul 2 din grupa A3 ramane pe loc – locul 3 din grupa A3 retrogradeaza – locul 1 din grupa A4 promoveaza

Dupa etapele 3,5,7,9 calificarea in regiune se face dupa cum urmeaza: – locurile 1 din grupele A1, B1 raman pe loc – locurile 2 din grupele A1 si B1 fac schimb de grupe (se incruciseaza) – locurile 3 din grupele A1, B1 retrogradeaza incrucisat in grupele B2, A2 – locurile 1 din grupele A2, B2 promoveaza incrucisat in grupele B1, A1 – locurile 2 din grupele A2 si B2 fac schimb de grupe (se incruciseaza) – locurile 3 din grupele A2, B2 retrogradeaza incrucisat in grupele B3, A3 – locurile 1 din grupele A3, B3 promoveaza incrucisat in grupele B2, A2 – locul 2 din grupa A3 ramane pe loc – locul 3 din grupa A3 retrogradeaza – locul 1 din grupa A4 promoveaza

Dupa disputarea a 10 etape, se califica la Turneul Final echipele clasate pe primele 8 locuri in clasamentul general. Pentru a respecta criteriul valoric, in urma clasamentelor grupelor, dupa fiecare etapa, echipele vor fii punctate dupa cum urmeaza:

– dupa etapa 1:

▪ echipele clasate pe locurile 1 – 3 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 2 – 2 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 3 – 1 punct

– dupa etapele 2 – 10:

▪ echipele clasate pe locurile 1 in grupele A1, B1 – 9 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 2 in grupele A1, B1 – 8 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 3 in grupele A1, B1 – 7 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 1 in grupele A2, B2 – 7 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 2 in grupele A2, B2 – 6 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 3 in grupele A2, B2 – 5 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 1 in grupele A3, B3 – 5 puncte

▪ echipa clasata pe locul 2 in grupa A3 – 4 puncte

▪ echipa clasata pe locul 3 in grupa A3 – 3 puncte

▪ echipa clasata pe locul 1 in grupa A4 – 3 puncte

Turneu Final: se desfasoara sub forma de turneu, 8 echipe impartite in 2 grupe ce joaca in sistem “round robin”. Locurile 1 si 2 vor juca incrucisat semifinalele; perdantele semifinalelor vor juca finala mica, iar castigatoarele semifinalelor vor juca finala mare. Fiecare echipa va avea programat cate un joc pe zi. Castigatoarea finalei stabileste campioana U14 Feminin.

 

Sursa : Regulament FRB Categoria  U14

https://www.frbaschet.ro/public/storage/pages/Regulamente/RSCN_2019-2020_U14-23.09.2019.pdf