U13 Masculin: Au fost validate pentru inscriere un numar de 49 echipe, repartizate in faza preliminara in 16 grupe de 3 echipe si 1 grupa de 1 echipa. Imperecherea se face pe verticala intre grupele cu aceeasi litera si pe orizontala intre grupele A si B si intre grupele C si D.

Dupa etapa 1, preliminara, echipele se califica in faza urmatoare astfel:

– Cele mai bune 6 locuri 1 pe regiune se califica in grupe de 3 echipe (A1 si B1, C1 si D1) (grupele se completeaza in functie de clasamentul comparativ intre locurile 1)

– locurile 1 ramase si cele mai bune 4 locuri 2 pe regiune se califica in grupe de 3 echipe (A2 si B2, C2 si D2) (grupele se completeaza in functie de clasamentul comparativ intre locurile 2)

– locurile 2 ramase si cele mai bune 2 locuri 3 pe regiune se califica in grupe de 3 echipe (A3 si B3, C3 si D3) (grupele se completeaza in functie de clasamentul comparativ intre locurile 3)

– locurile 3 ramase pe regiune se califica in grupe de 3 echipe (A4,A5 si B4, C4 si D4) (grupele se completeaza in functie de clasamentul comparativ intre locurile 3)

Dupa etapele 2,4,6,8 calificarea in regiune se face dupa cum urmeaza:

– locurile 1 din grupele A1, B1, C1, D1 raman pe loc

– locurile 2 din grupele A1 si B1 si din grupele C1 si D1 fac schimb de grupe (se incruciseaza)

– locurile 3 din grupele A1, B1, C1, D1 retrogradeaza in grupele A2, B2, C2, D2

– locurile 1 din grupele A2, B2, C2, D2 promoveaza in grupele A1, B1, C1, D1

– locurile 2 din grupele A2 si B2 si din grupele C2 si D2 fac schimb de grupe (se incruciseaza)

– locurile 3 din grupele A2, B2, C2, D2 retrogradeaza in grupele A3, B3, C3, D3

– locurile 1 din grupele A3, B3, C3, D3 promoveaza in grupele A2, B2, C2, D2

– locurile 2 din grupele A3 si B3 si din grupele C3 si D3 fac schimb de grupe (se incruciseaza)

– locurile 3 din grupele A3, B3, C3, D3 retrogradeaza in grupele A4, B4, C4, D4

– locurile 1 din grupele A4, B4, C4, D4 promoveaza in grupele A3, B3, C3, D3

– locurile 2 din grupele A4 si B4 si din grupele C4 si D4 fac schimb de grupe (se incruciseaza)

– locurile 3 din grupele B4, C4, D4 raman pe loc

– locul 3 din grupa A4 retrogradeaza in A5

– locul 1 din grupa A5 promoveaza in A4

Dupa etapele 3,5,7,9 calificarea in regiune se face dupa cum urmeaza:

– locurile 1 din grupele A1, B1, C1, D1 raman pe loc

– locurile 2 din grupele A1 si B1 si din grupele C1 si D1 fac schimb de grupe (se incruciseaza)

– locurile 3 din grupele A1, B1, C1, D1 retrogradeaza incrucisat in grupele B2, A2, D2, C2

– locurile 1 din grupele A2, B2, C2, D2 promoveaza incrucisat in grupele B1, A1, D1, C1

– locurile 2 din grupele A2 si B2 si din grupele C2 si D2 fac schimb de grupe (se incruciseaza)

– locurile 3 din grupele A2, B2, C2, D2 retrogradeaza incrucisat in grupele B3, A3, D3, C3

– locurile 1 din grupele A3, B3, C3, D3 promoveaza incrucisat in grupele B2, A2, D2, C2

– locurile 2 din grupele A3 si B3 si din grupele C3 si D3 fac schimb de grupe (se incruciseaza)

– locurile 3 din grupele A3, B3, C3, D3 retrogradeaza incrucisat in grupele B4, A4, D4, C4

– locurile 1 din grupele A4, B4, C4, D4 promoveaza incrucisat in grupele B3, A3, D3, C3

– locurile 2 din grupele A4 si B4 si din grupele C4 si D4 fac schimb de grupe (se incruciseaza)

– locurile 3 din grupele A4, C4, D4 raman pe loc

– locul 3 din grupa B4 retrogradeaza in A5

– locul 1 din grupa A5 promoveaza in B4

Dupa disputarea a 10 etape, se califica la Turneul Final echipele clasate pe primele 4 locuri din clasamentul general al Grupelor A si B si echipele clasate pe primele 4 locuri din clasamentul general al Grupelor C si D.

Pentru a respecta criteriul valoric, in urma clasamentelor grupelor, dupa fiecare etapa, echipele vor fii punctate dupa cum urmeaza:

– dupa etapa 1:

▪ echipele clasate pe locurile 1 – 3 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 2 – 2 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 3 – 1 punct

– dupa etapele 2 – 10:

▪ echipele clasate pe locurile 1 in grupele A1, B1, C1, D1 – 9 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 2 in grupele A1, B1, C1, D1 – 8 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 3 in grupele A1, B1, C1, D1 – 7 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 1 in grupele A2, B2, C2, D2 – 7 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 2 in grupele A2, B2, C2, D2 – 6 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 3 in grupele A2, B2, C2, D2 – 5 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 1 in grupele A3, B3, C3, D3 – 5 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 2 in grupele A3, B3, C3, D3 – 4 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 3 in grupele A3, B3, C3, D3 – 3 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 1 in grupele A4, B4, C4, D4 – 3 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 2 in grupele A4, B4, C4, D4 – 2 puncte

▪ echipele clasate pe locurile 3 in grupele A4, B4, C4, D4 – 1 punct

▪ echipa clasata pe locul 1 in grupa A5 – 1 punct

Turneu Final: se desfasoara sub forma de turneu, 8 echipe impartite in 2 grupe ce joaca in sistem “round robin”. Locurile 1 si 2 vor juca incrucisat semifinale; perdantele semifinalelor vor juca finala mica, iar castigatoarele semifinalelor vor juca finala mare. Fiecare echipa va avea programat cate un joc pe zi. Castigatoarea finalei stabileste campioana U13 Masculin.

Toate informatiile legate de sistemele competitionale le gasiti :

https://www.frbaschet.ro/public/storage/pages/Regulamente/RSCN_2019-2020_U13-23.09.2019.pdf

https://www.frbaschet.ro/public/storage/pages/Regulamente/RSCN_2019-2020_U15-23.09.2019.pdf

https://www.frbaschet.ro/public/storage/pages/Regulamente/RSCN_2019-2020_U16-23.09.2019.pdf

https://www.frbaschet.ro/public/storage/pages/Regulamente/RSCN_2019-2020_U18-23.09.2019.pdf

https://www.frbaschet.ro/public/storage/pages/Regulamente/RSCN_2019-2020_U20-23.09.2019.pdf