In weekendul incheiat au debutat competitiile nationale la categoriile U13, U15 si U18. Echipe reprezentative din baschetul ploieştean au oferit replici curajoase adversarilor. Incepem cu fetele de U15 de la CSM Ploiesti, care au obtinut doua victorii importante in lupta pentru calificarea in Turneul Final.WhatsApp Image 2019-10-07 at 08.55.27 Intarite cu un trio puternic de la echipa de U14, fetele au oferit o replica darza echipei Dan Dacian, jucand de la egal la egal pana in sfertul patru, de unde jocul s-a rupt in favoarea bucurestencelor, scor final 48-33. Au urmat doua victorii cu Iced (58-23) si cu Academia de Baschet Phoenix Galati (42-32).

Echipa de U18 a clubului Sevlar si-a obtinut, in proportie de 70%, calificarea in grupele superioareWhatsApp Image 2019-10-05 at 20.39.50 ale competitiei, dupa doua victorii si o infrangere. Cu un profesor Marian Hartman reinventat, care este, de altfel, cel mai titrat antrenor din baschetul juvenil ploiestean, Pavel & Co au trecut peste  emotiile debutului cu greu, pierzand cu una dintre principalele favorite la medalii, Stiinta Bucuresti. Au urmat doua victorii cu Athletic Constanta (94-68) si cu Aurel Vlaicu 2 (103-60).

Ajungem la competitia de U13 masculin. Supravietuind puciului din vara, BC Lynx a aliniat la startul competitiei o echipa care pe langa medaliatii cu bronz de la Costinesti din acest an a avut in componenta  (spre dezamagirea unora) boboci de la WhatsApp Image 2019-10-06 at 14.09.38echipa de baby, generatia 2009. Acest lucru nu i-a impiedicat sa isi spulbere adversarii, scor 100-44 cu Dan Dacian Negru ( echipa cu jucatori 2008 si 2009) si  87-43 cu Baller.

Constatam  ca echipele clubului Sevlar au cei mai titrati antrenori din baschetul local, Marian Hartman, Loredana Munteanu si Cretu Florentin, antrenori care aduna impreuna numeroase titluri si medalii in competitiile nationale. Alaturi de acestia, Robert Munteanu exceleaza in pregatirea fizica a sportivilor de la toate categoriile.

Saptamana viitoare urmeaza un nou weekend plin de baschet, de data asta la Blejoi, unde  echipa de U16 Sevlar si de U14  feminin a Csm Ploiesti vor disputa meciuri din turneele nationale. Kari & Co vor juca duminica cu Universitatea Cluj de la 9.00 si cu Primo Mega Ball Pitesti de la 15.30 . Baietii de la U16, vor juca cu Stomart Iasi, Steaua Magic si Agronomia.

Au fost anuntate si echipele inscrise in Campionatul Municipal Bucuresti, tragerea la sorti urmand a avea loc saptamana aceasta, iar meciurilor vor incepe, probabil, in a doua jumatate a lunii:

BBM MBM
1 Fan Baschet Otopeni – 1 1 Fan Baschet Otopeni – 1
2 Lynx Ploiesti 2 Lynx Ploiesti – Black
3 Dan Dacian – Turcoaz 3 Lynx Ploiesti – White
4 Dan Dacian – Negru 4 Solaris Ploiesti
5 Alpha 5 Dan Dacian – Portocaliu
6 Laguna Sharks – Alb 6 Dan Dacian – Negru
7 Baller – 1 7 Dan Dacian – Galben
8 Wolf Pack – 1 8 Dan Dacian – Mov
9 SB Horatiu Giurgiu 9 Dan Dacian – Verde
10 Isports Ploiesti 10 Alpha
11 CSS Steaua 11 Laguna Sharks – Alb
12 Slam – Rosu 12 Laguna Sharks – Negru
13 CSS 4 Lumina Wolves – Tineretului 13 Total Sport
14 CSS 4 Lumina Wolves – Pallady 14 Baller – 1
15 CSS 4 Lumina Wolves – Dristor 15 Baller – 2
16 Dinamo CSS 6 – 1 16 Solaris Ploiesti
17 Leii 17 Atletic Kids
18 Raptors Berceni 18 Tactic – 1
19 Playball 19 Spike
20 Magic Champions 20 Isports Ploiesti
21 Shooting Stars Buftea 21 CSS – Pantera Baschet Ploiesti
22 Steaua Magic – 1 22 Vilis
23 Soimii Albi – 1 23 Slam – Rosu
24 Baschet Team Giurgiu 24 Slam – Alb
25 CSS 4 Lumina Wolves – Tineretului
BBM – fs 26 CSS 4 Lumina Wolves – Pallady
27 Dinamo CSS 6 – 1
1 Ravens 28 Dinamo CSS 6 – 3
2 Pro Basketball 29 CSO Voluntari – 1
3 Laguna Sharks – Negru 30 Leii – 1
4 Laguna Sharks – Albastru 31 Leii – 2
5 Baller – 2 32 Superfly – 1
6 Baller – 3 33 CSM – 1
7 Atletic Kids 34 CSM – 2
8 BC Steaua 35 BC Play – 1
9 Amicii Pitesti 36 Rapid Regal
10 Tactic 37 Vipo
11 Wolf Pack – 2 38 Dinamo CSS 6 – 2
12 Vilis 39 Raptors Berceni
13 Fan Baschet Otopeni – 2 40 Playball – 1
14 Slam – Alb 41 Sega – 1
15 Slam – Albastru 42 Magic Champions – 1
16 Olimpia 43 Shooting Stars Buftea – Albastru
17 CSO Voluntari 44 Baschet Team Giurgiu – 1
18 Superfly 45 Steaua Magic – 1
19 BC Play 46 Soimii Albi – 1
20 Vipo 47 Artesania
21 Rising Stars 48 Baschet Team Giurgiu – 2
22 Steaua Magic – 2
23 Soimii Albi – 2 MBM – fs
1 Ravens
2 Pro Basketball – 1
3 Pro Basketball – 2
4 Laguna Sharks – Albastru
5 Laguna Sharks – Gri
6 Laguna Sharks – Portocaliu
7 ICED Blue Hawks
8 CS Chitila
9 Spinball
10 Baller – 3
11 Baller – 4
12 BC Steaua
13 Amicii Pitesti
14 Tactic – 2
15 Wolf Pack
16 SB Horatiu Giurgiu
17 Fan Baschet Otopeni – 2
18 CSS Steaua
19 Slam – Albastru
20 CSO Voluntari – 2
21 Gladiatorii
22 Superfly – 2
23 Pro Basketball – 3
24 BC Play – 2
25 CSS 5
26 Royal Fun
27 ASB 2016 Giurgiu
28 Playball – 2
29 CS Otopeni
30 Sega – 2
31 Magic Champions – 2
32 Rising Stars
33 Shooting Stars Buftea – Galben
34 Steaua Magic – 2
35 Soimii Albi – 2
36 Sportul Studentesc
J3M J2M J1M
1 Solaris Ploiesti 1 Gladiatorii 1 Dan Dacian
2 Dan Dacian – Portocaliu 2 Solaris Ploiesti 2 Laguna Sharks – Alb
3 Dan Dacian – Negru 3 Pro Basketball 3 Laguna Sharks – Negru
4 Laguna Sharks – Alb 4 Dan Dacian – Portocaliu 4 Laguna Sharks – Albastru
5 Laguna Sharks – Negru 5 Dan Dacian – Negru 5 Spike
6 Laguna Sharks – Albastru 6 Dan Dacian – Mov 6 Vilis
7 Total Sport 7 Sport for All 7 CSS Steaua
8 Baller – 1 8 Laguna Sharks – Alb 8 Slam – Rosu
9 Baller – 2 9 Laguna Sharks – Negru 9 Slam – Albastru
10 Baller – 3 10 Laguna Sharks – Albastru 10 CSS 4 Lumina Wolves
11 Amicii Pitesti 11 ICED Blue Hawks 11 Dinamo CSS 6 – 1
12 Tactic 12 CS Chitila 12 Leii
13 Spike 13 Baller – 1 13 Steaua Magic
14 SB Horatiu Giurgiu 14 Baller – 2 14 Artesania
15 Isports Ploiesti 15 Vilis
16 Vilis – 1 16 Fan Baschet Otopeni
17 Vilis – 2 17 Sevlar Ploiesti
18 Fan Baschet Otopeni 18 Slam – Rosu
19 4Sports – Agronomia 19 Slam – Alb
20 Slam – Rosu 20 Slam – Albastru
21 CSS 4 Lumina Wolves – Negru 21 CSS 4 Lumina Wolves – Negru
22 CSS 4 Lumina Wolves – Galben 22 CSS 4 Lumina Wolves – Galben
23 CSS 4 Lumina Wolves – Alb 23 Dinamo CSS 6 – 1
24 Dinamo CSS 6 – 1 24 Dinamo CSS 6 – 3
25 Dinamo CSS 6 – 3 25 Dinamo CSS 6 – 4
26 Dinamo CSS 6 – 4 26 Leii – 1
27 Leii – 1 27 Leii – 2
28 Leii – 2 28 Superfly
29 Superfly – 1 29 BC Play
30 CSS 5 30 CSS 5
31 Rapid Regal 31 Royal Fun – Alb
32 Dinamo CSS 6 – 2 32 Royal Fun – Albastru
33 Playball 33 Dinamo CSS 6 – 2
34 CN Aurel Vlaicu 34 Playball
35 Magic Champions – 1 35 Sega
36 Magic Champions – 2 36 CN Aurel Vlaicu
37 Shooting Stars Buftea – Albastru 37 Magic Champions
38 Baschet Team Giurgiu 38 Shooting Stars Buftea
39 Steaua Magic – 1 39 CSS Giurgiu
40 Steaua Magic – 2 40 Steaua Magic – 1
41 Soimii Albi – 1 41 Steaua Magic – 2
42 Artesania
J3M – fs
1 Pro Basketball
2 Spinball
3 Baller – 4
4 Slam – Albastru
5 AS 30
6 Gladiatorii
7 Superfly – 2
8 Royal Fun
9 CSS Giurgiu
10 Sega
11 Rising Stars
12 Shooting Stars Buftea – Galben
13 Soimii Albi – 2
BBF MBF
1 Dan Dacian 1 Olimpia – 4
2 Olimpia – 2 2 Dan Dacian – Portocaliu
3 Slam 3 Dan Dacian – Negru
4 CSO Voluntari 4 CSS Alexandria
5 Raptors Berceni 5 ICED Blue Hawks
6 CSS Ploiesti 6 CSM – 1
7 CSM – 2
8 Olimpia – 2
9 Olimpia – 3
10 Vilis
11 CSO Voluntari
12 Leii
13 Total Sport
14 ASB 2016 Giurgiu
15 Raptors Berceni
16 Shooting Stars Buftea
17 Baschet Team Giurgiu
18 Steaua Magic
19 Soimii Albi – 1
20 Soimii Albi – 2
21 Sportul Studentesc
J3F J2F
1 Olimpia – 4 1 ICED Blue Hawks
2 Dan Dacian – Portocaliu 2 Olimpia – 1
3 Dan Dacian – Negru 3 SB Horatiu Giurgiu
4 Olimpia – 5 4 Slam
5 Olimpia – 6 5 CSS 4 Lumina Wolves
6 Vilis 6 Leii
7 Kids Tampa Brasov 7 Sega
8 Slam – Alb 8 Sportul Studentesc
9 Slam – Albastru
10 CSS 4 Lumina Wolves
11 Leii
12 Superfly
13 Baschet Club 2000
14 Steaua Magic
J1F 3×3
1 CSS 4 Lumina Wolves 1 Gladiatorii

vom reveni cu informatii privind meciurile din weekend si grupele din municipalul bucurestean.